5 SIMPLE TECHNIQUES FOR LECZENIE JASKRY

5 Simple Techniques For leczenie jaskry

5 Simple Techniques For leczenie jaskry

Blog Article

Jednak w przebiegu choroby może dojść także do ostrego ataku wymagającego pomocy okulistycznej. Poza nasilonymi objawami wymienionymi powyżej występują wówczas także nudności i wymioty.

Do najczęstszych objawów jaskry należą pojawiające się tzw. mroczki, stanowiące ubytek w polu widzenia. Pacjenci często skarżą się również na nadwrażliwość na światło, łzawienie oczu.

Jest to podstawą wyboru takiego typu zabiegu, który odpowiada mechanizmowi oraz obszarowi zamknięcia kąta, i pozwala na skuteczne wyeliminowanie przyczyny blokady odpływu cieczy wodnistej. Dzięki temu badaniu możliwe jest indywidualnie dobierane „leczenie celowane” i unikanie metody „prób i błędów”.

Z kolei w przypadku tomograficznego wykazania nieodwracalnego, zarostowego zamknięcie kąta wskazuje na konieczność operacji stwarzającej sztuczny odpływ cieczy wodnistej (zob. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta).

Jaskra w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji – w przebiegu zespołu eksfoliacji może dojść do odkładnia się materiału eksfoliatywnego (złuszczonego) w sieci beleczkowania, co może prowadzić do jej uszkodzenia, zmniejszenia odpływu cieczy wodnistej, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskry. Zwykle obserwowany typ jaskry po sixty roku życia, obuocznie i asymetrycznie.

Badanie grubości rogówki (pachymetria) służy do weryfikacji pomiaru ciśnienia metodą Goldmanna. Jej istotą jest pomiar grubości rogówki. Centralna grubość rogówki (CCT) powinna być znana i zapisana w dokumentacji choroby pacjenta. Przeciętna grubość rogówki w jej centrum wynosi około 550 µm. W takich oczach wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Goldmanna nie wymaga korekty.

W oczach których doszło do zarośnięcia szczeliny kąta jedyną możliwość stworzenia drogi odpływu daje operacyjne wytworzenie sztucznej przetoki metodą tabekulektomii lub wszczepienia implantu, tak jak to opisano w operacyjnym leczeniu jaskry otwartego kąta (JPOK).

Trabekuloplastyka laserowa - procedura ta polega na wytworzeniu za pomocą określonego lasera wielu małych otworów w kącie przesączania oka, czyli w miejscu gdzie odpływa ciecz wodnista oka.

Jaskra spowodowana guzami wewnątrzgałkowymi – guzy występujące w gałce ocznej mogą upośledzać odpływ cieczy wodnistej w wyniku ucisku lub szerzenia się go na siateczkę beleczkowania. Może dojść do pojawiania się jaskry wtórnej zamkniętego kąta.

Objawy jaskry u dorosłych mogą się różnić w zależności od typu i stadium choroby. Oto kilka powszechnych objawów, na które warto zwrócić uwagę:

kolejne, wykonywane one–two x w roku kontrole za pomocą jednej z wybranych metod obrazowania ilościowego warstwy włókien nerwowych i nerwu wzrokowego (OCT, GDx lub HRT), a także badania pola widzenia zawsze tym samym typem aparatu, wskazują na zahamowanie postępu jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Dla wyjaśnienia procesu tworzenia i usuwania płynu read more z oka można posłużyć się przykładem odpływu wody ze zlewu. Odpływem w tej sytuacji jest siateczka beczkowania. Gdy odpływ jest zatkany, np. korkiem, woda zaczyna się zbierać, ponieważ jak wcześniej było mówione, ciecz wodnista jest stale produkowana. Wzrost wody w zlewie, czyli w naszej sytuacji wzrost płynu w oku powoduje podwyższenie ciśnienia w oku.

Przyczyny jaskry są różne w zależności od jej typu. Jaskra wąskiego kąta jest wynikiem budowy gałki ocznej. Jaskra prosta, związana z podwyższonym ciśnieniem w oku, zwykle zależna jest od nieprawidłowości w strukturach wewnętrznych oka.

Najczęściej spotykanymi postaciami jaskry wtórnej otwartego kąta są dwie niżej przedstawione jednostki chorobowe.

Report this page